Prawa rodzicielskie Tychy
Prawa rodzicielskie (inaczej: władza rodzicielska) to prawa i obowiązki rodziców względem ich dziecka. Powinny być wykonywane z poszanowaniem jego godności i praw, a ich celem jest opieka nad dzieckiem i jego majątkiem. Prawa rodzicielskie obowiązują do momentu, gdy dziecko osiągnie pełnoletność, chyba że ustaną one wcześniej, np. z powodu śmierci rodzica lub odebrania mu ich.
Kwestie związane z władzą rodziców, a także z zasadami ograniczenia lub pozbawienia praw rodzicielskich, regulują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej wiąże się z nałożeniem na rodzica (lub rodziców) przez sąd pewnych obowiązków lub zakazów, np:
- dopilnowania, aby dziecko chodziło do szkoły,
- nadzór kuratora sądowego,
- skierowanie dziecka do placówki wychowawczej,
- zakaz podejmowania ważnych decyzji dotyczących dziecka bez zgody sądu opiekuńczego.
Wiedz, że ograniczenie praw rodzicielskich zazwyczaj zasądza się na określony czas. Jest to jednak mocny sygnał dla rodziców, że doprowadzili do sytuacji zagrażającej dobru ich dziecka.
Rozstrzygając o władzy rodzicielskiej sąd bierze pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy oraz m.in. dobro dziecka. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu małżonkom. Możliwe jest również powierzenie jej jednemu z rodziców. Wówczas władza rodzicielska drugiego z rodziców jest ograniczona do określonych praw i obowiązków względem dziecka.
Kolejnymi możliwymi rozstrzygnięciami są: pozbawienie władzy rodzicielskiej lub jej pozbawienie.
Od kilku lat obowiązują przepisy, których celem jest zagwarantowanie dziecku prawa do wychowania przez oboje rodziców. Z tego powodu w pierwszej kolejności to właśnie rodzice w drodze porozumienia decydują o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
Rozwodzący się małżonkowie często zastanawiają się nad tym jakie postanowienia znajdą się w wyroku rozwodowym i w jakim zakresie dotyczą one ich dzieci. Otóż zgodnie z prawem sąd rozstrzyga o tak ważnych kwestiach jak władza rodzicielska nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków.
Równie istotne są ustalenia dotyczące alimentów. Otóż sąd orzeka też w jakiej wysokości każdy z małżonków będzie miał obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
To czy sąd będzie orzekał o kontaktach jest uzależnione m.in. od samych rodziców. Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka bowiem o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.
Sąd rozstrzyga też o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez czas zamieszkiwania w nim rozwiedzionych małżonków. Warto pamiętać, iż rozstrzygając o wspólnym mieszkaniu, sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Sąd w wyrok rozwodowym może też dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W takim przypadku potrzebny jest wniosek jednego z małżonków.